Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

14 fakte të trishtuara rreth Dubait. Dhe nuk është aq e mirë sa duket në shikim të parë

Dubai është një nga qytetet më të mahnitshme dhe interesante në botë. Të gjitha këto rrokaqiej luksoze, makina të shtrenjta dhe ton ari duken pa dyshim mbresëlënëse. Dhe në Dubai gjatë gjithë vitit, moti i madh! Por, siç e dini, ka pika në diell. Ne do t'ju tregojmë për këto vende që errësojnë botën e ndritur dhe të ndritshme të Dubait.

Punëtorët punojnë 14 orë në ditë në nxehtësinë e egër

Dubai po zhvillohet dhe po ndërtohet me një ritëm të pabesueshëm dhe të shpejtë. Megjithatë, ndërtimi ka nevojë për punë, apo jo? Dhe këta njerëz punojnë në kushte shumë të vështira, 14 orë në ditë dhe madje edhe në nxehtësinë e egër (në verë temperatura mund të arrijë deri në 48 gradë). Turistët në Dubai në këtë ngrohje këshillohen që të mos qëndrojnë në diell për më shumë se pesë minuta, por askush nuk kujdeset për punëtorët. Natyrisht, kjo shkakton shumë aksidente fatale, por paraja e Dubait mbulon qetësisht të gjitha këto probleme.

Dënimi me burg për një puthje në publik

Të gjitha këto fotografi të bukura nga Dubai mund të jenë mashtruese dhe të japin ndjenjën se ekziston një rend jashtëzakonisht liberal në këtë qytet, por kjo nuk është absolutisht e vërtetë. Muslimanët janë të rreptë. Për shembull, është e ndaluar të puthësh në vende publike. Pse ka për të puthur - edhe dora nuk mund të mbahet. Turistët që shkelin këto rregulla janë të detyruar të paguajnë gjoba të mëdha dhe madje mund të shkojnë në burg (raste të tilla kanë ndodhur).

Turistët që shkelin këto rregulla janë të detyruar të paguajnë gjoba të mëdha dhe madje mund të shkojnë në burg (raste të tilla kanë ndodhur)

Skllavëria seksuale

Për çdo gjë që lidhet me seksin, drogën dhe alkoolin, ligji vendor është jashtëzakonisht i ashpër. Vajza mund të ketë probleme edhe për shkak se ajo ecte rrugës me armë të hapura. Sidoqoftë, ndërsa bie nata, gjërat ndryshojnë. Profesioni më i vjetër në botë në Dubai po lulëzon: ka më shumë se 30,000 prostituta që ofrojnë shërbimet e tyre për 500 dollarë në orë. Duket sikur nuk është marrëveshja më e mirë, por, me sa duket, këto janë normat e Dubait. Megjithatë, problemi është i ndryshëm: biznesi i madh mbështet dhe inkurajon prostitucionin, edhe pse është e paligjshme. Kjo, për të thënë kështu, është një nga burimet tradicionale të fitimit, sekreti i njohur i ndyrë i Dubait - "skllavëria e bardhë" dhe tregtia e seksit, për të cilën policia mbyll syrin.

Shkatërrimi i sasive të mëdha të ujit

Dubai është e vendosur në shkretëtirë, që do të thotë se ata dinë për problemet që lidhen me ujin e pijshëm nga dora e parë. Natyrisht, përderisa paratë rriten në pemë, këto çështje zgjidhen lehtësisht dhe më shumë: këtu ata arrijnë të shpëtojnë plotësisht ujin dhe mbeturinat. Për shembull, ajo është shpenzuar në numër të madh për ujitje lëndinë në fusha golfi, nga të cilat ka shumë në Dubai. Dhe një qasje e tillë pa menduar këtu është fjalë për fjalë gjithçka. Cili krahasim është më i mirë për të zgjedhur - një mirazh në shkretëtirë ose një festë gjatë plagës?

Kur shkon naftë, Dubai do të mbulohet me një pellg bakri

Kur shkon naftë, Dubai do të mbulohet me një pellg bakri.

Nuk është kaq e vështirë për të ndërtuar një parajsë në mes të shkretëtirës nëse keni shumë ari të zi. Dhe kjo, në përgjithësi, është e vetmja gjë mbi të cilën mbështetet gjithë Lindja e Mesme, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe. Por kjo situatë nuk mund të zgjasë përgjithmonë! Pas 20 vjetësh, nafta do të fillojë të humbasë ose çmimi i saj do të rritet aq lart sa njerëzit do të kalojnë në burime të tjera të energjisë. Dhe pastaj flluskë Dubai thjesht do të shpërthente. Ky qytet do të shërbejë si shembulli më i gjallë i asaj se si të fitosh shumë para, pa u shqetësuar për pasojat.

Ky qytet do të shërbejë si shembulli më i gjallë i asaj se si të fitosh shumë para, pa u shqetësuar për pasojat

Racizmi i egër

Ne jetojmë në shekullin 21, kur njerëzit nuk e konsiderojnë më racizmin si normë. Megjithatë, njerëzimi është gati të bëjë një përjashtim. Për shembull, askush nuk duket se kujdeset që racizmi është një forcë lëvizëse në Dubai. Në këtë qytet përdoren rregulla të egra dhe një person gjykohet nga sa e mirë është pasaporta e tij. Për shembull, për të njëjtën punë amerikanët dhe evropianët paguhen 2-3 herë më shumë se njerëzit nga vendet e botës së tretë. E pra, dmth., Njerëzit paguhen jo në bazë të njohurive dhe aftësive, por në bazë të kombësisë.

Skllavëria e punës

Jashtë, Dubai është e bukur, por ia vlen të gërmojmë më thellë - dhe shkoni në ferr, ku robëria e punës lulëzon. Natyrisht, formalisht, gjithçka është në përputhje me ligjin, por në praktikë, njerëz nga vende të tilla si India, Pakistani dhe Kina vijnë këtu për të fituar para dhe për t'u bërë plotësisht të varur nga punëdhënësi. Ata marrin pasaportat e tyre, paguajnë penni dhe i detyrojnë ata të punojnë më shumë se sa duhet. Pra, ëndrrat e një jete të mirë në këtë vend i kthejnë këta njerëz në poshtërim, punë të vështirë dhe një pagë shumë të vogël.

Nuk ka shqetësim për mjedisin    Projektet e ndërtimit të pafundme në shkallë të gjerë çojnë në një sasi të madhe të ujërave të zeza dhe mbeturinave kimike, por jo gjithkush dëshiron të investojë në sistemet e mbrojtjes së mjedisit dhe të trajtimit të ujërave të zeza, duke preferuar vetëm ta hedhin atë diku dhe drenazhojnë - për shembull, drejt në det

Nuk ka shqetësim për mjedisin

Projektet e ndërtimit të pafundme në shkallë të gjerë çojnë në një sasi të madhe të ujërave të zeza dhe mbeturinave kimike, por jo gjithkush dëshiron të investojë në sistemet e mbrojtjes së mjedisit dhe të trajtimit të ujërave të zeza, duke preferuar vetëm ta hedhin atë diku dhe drenazhojnë - për shembull, drejt në det. Si reagon shteti ndaj kësaj? Pse, ata mbyllën një mur të heshtjes mbi këtë temë - kjo është e gjitha. Për më tepër, ngritja e këtyre temave është e rrezikshme - mund të përfundojë që të dëbohet nga vendi.

Për më tepër, ngritja e këtyre temave është e rrezikshme - mund të përfundojë që të dëbohet nga vendi

Makina të shpejta = vdekja e shpejtë në rrugë

Oh, sa makina të shtrenjta dhe të ftohta në Dubai! Këtu në rrugë mund të gjeni modelet më të rralla dhe të shtrenjta të makinave. Natyrisht, kur makina e fundit sportive përfundojnë me shpejtësi të madhe në qytet - kjo është një pamje interesante. Por kjo medalje ka një dobësi. Driving këtu është kërcënuese për jetën: shumica e shoferëve nuk dallohen nga sjelljet e mira dhe rregullat e trafikut. Shtoni në këtë shofer të pamatur për makina të shpejta dhe do të merrni nivelin më të lartë të aksidenteve të trafikut në rrugë.

Në Dubai, gjithçka është artificiale

Shumë nga ata që kanë pasur mundësinë të jetojnë dhe punojnë në Dubai thonë se gjithçka nuk ka të vërtetë - nga pemët artificiale në buzëqesh të rreme në fytyrat e tyre. Të pasurit e kanë ndërtuar Dubai si një lloj vendi artificial ku njerëzit nga e gjithë bota mund të ndihen si mbretër. Për fat të keq, ata që qëndruan atje më shumë kuptuan se e gjithë kjo luks ishte vetëm për të ndjell emocione të rreme (edhe pse të këndshme) në njerëz dhe për të nxjerrë të gjitha paratë prej tyre. Nëse Dubai do të ishte një njeri, ky njeri do të kishte një mijë operacione plastike dhe një zemër prej metali.

Nëse Dubai do të ishte një njeri, ky njeri do të kishte një mijë operacione plastike dhe një zemër prej metali

Ligji është mizor për ata që nuk kanë para.

Po, Dubai është plot me partitë joshëse, makina luksoze dhe njerëz shumë të pasur. Megjithatë, ka edhe shumë njerëz të pakënaqur, dhe askush nuk kujdeset për to. Shumë njerëz erdhën në Dubai me shpresën për një jetë më të mirë, por ligjet këtu janë kaq të ashpra saqë ju duhet të humbisni ndonjë borxh ose një gjobë - dhe ju mund të përfundoni në burg. E njëjta vlen edhe për punonjësit e korporatave transnacionale. Nëse një kompani përjeton disa probleme me biznesin, atëherë punonjësit e saj gjithashtu kanë probleme - ato merren nga shtëpitë e tyre dhe futen në burg.

Sonapur - një geto pune në Dubai

Sonapur është një lagje e vogël e Dubait që mund të quhet shtëpia e të gjithë punëtorëve të varfër. Gjatë viteve, ky vend është bërë një lloj geto pune, ku gjithnjë e më shumë gjysmë pllaka të reja nga vendet e botës së tretë dynden në. Sipas disa vlerësimeve, më shumë se 150,000 punëtorë jetojnë (ose më mirë, mbijetojnë) në Sonapur në kushte të padurueshme. Në një dhomë të vogël strehohen tetë ose më shumë njerëz. Me higjienën këtu gjithashtu, gjithçka është e trishtuar. Nëse vetëm ka pasur ushqim! Por kjo nuk është gjithmonë e mjaftueshme. Si e zgjidh shteti këtë problem? Ai beson se për sa kohë që këta njerëz janë në gjendje të ndërtojnë hotele luksoze dhe rrokaqiejt, nuk ka problem.

Ai beson se për sa kohë që këta njerëz janë në gjendje të ndërtojnë hotele luksoze dhe rrokaqiejt, nuk ka problem

Kafshët e egra në Dubai nuk janë kaq të egra

Njerëzit në Dubai kanë aq shumë para sa nuk e dinë se ku ta shpenzojnë. Dikush blen makina ari, dikush swims në pishina të mbushura me dollarë. Mos keqkuptojeni - le të lahen, nëse nuk dëmton askënd. Por ajo që me të vërtetë mund të jetë e rrezikshme është moda gjithnjë e më popullore për kafshët e egra si kafshë shtëpiake. Sheikët nuk janë të kënaqur me më shumë qen dhe macet, u japin atyre tigrat, panterët, leopardët, luanët ose ndonjë gjë tjetër ekzotike. Dhe ata nuk kujdesen për faktin se kafshët vuajnë - Ponte është më e rëndësishme.

Liria e fjalës në Dubai është një mit

Dubai është një nga ato vende ku lirisht mund të shprehni mendimet tuaja vetëm për sa kohë që ata pajtohen me vijën e qeverisë. Përndryshe, policia sekrete shpejt fillon punën e saj, duke u ofruar "rebelëve" një zgjedhje prej dy opsioneve - për të mbyllur ose humbur çdo gjë që ai ka. Ndonjëherë ekziston një mundësi e tretë - të shkosh në burg, nëse dy të mëparshmit nuk ju përshtaten. Megjithatë, zakonisht të gjithë zgjedhin opsionin e parë.

Luftimi i qeverisë është pothuajse i padobishëm, veçanërisht duke pasur parasysh faktin se më shumë se 80 për qind e popullsisë së Emirateve të Bashkuara Arabe janë emigrantë. Ligji për marrjen e shtetësisë është kaq e komplikuar dhe dinak se pa shumë para nuk mund të merrni këtë shtetësi. Ju mund të jetoni në Dubai 20, 50, por të paktën 100 vjet - kjo nuk ndihmon. Prandaj, nëse flisni shumë, thjesht mund të deportoheni - kjo është e gjitha.

Ky vend udhëhiqet nga diktatorët.

A e dini kush e drejton shfaqjen? Kjo duhet të thotë disa fjalë. Emiratet e Bashkuara Arabe, në teori, janë një monarki federale e drejtuar nga Presidenti Khalifa ibn Zayed el-Nahayan. Por në fakt ekziston një diktaturë dhe pas të gjitha vendimeve të rëndësishme është emiri i Dubait, nënkryetari dhe kryeministri Mohammed Ibn Rashid al-Maktoum. Natyrisht, ai gjithashtu kontrollon të gjitha rrjedhat e parasë dhe mbikëqyr tregtinë moderne të skllevërve. Sheiku Mohammed ka fuqi aq të madhe saqë fjala e tij është gjithmonë vendimtare - dhe çdo budalla që guxon të mendojë ndryshe do të paguajë shumë për të.

Fotoja tregon Sheikh Hamdan ibn Mohammed Al Maktoum, një nga djemtë e sheik Mohammedit.

Këtu është kaq e ndryshme dhe e debatueshme kjo Dubai. Atje mund të pëlqesh shumë, dhe të shkosh atje si një turist është një ide e mrekullueshme. Megjithëse faktet e pakëndshme që i kemi renditur më lart, disi e prishin imazhin e këtij qyteti ari të shkëlqyeshëm. Po, e gjithë kjo luks duket imorale kundër sfondit të skllavërisë dhe varfërisë së një pjese të madhe të popullsisë. Por shqetësimi turistik për këtë duket të jetë fakultativ.

Por shqetësimi turistik për këtë duket të jetë fakultativ

Burimi i

Megjithatë, ndërtimi ka nevojë për punë, apo jo?
Cili krahasim është më i mirë për të zgjedhur - një mirazh në shkretëtirë ose një festë gjatë plagës?
Si reagon shteti ndaj kësaj?
Si e zgjidh shteti këtë problem?
A e dini kush e drejton shfaqjen?

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.