Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

О камчатке География История Погода Камчатки

Литература о Камчатке, камчатских авторов... - «Камчатский форум». Камчатка, Петропавловск-Камчатский, Елизово

Читать бесплатно книгу Описание земли Камчатки, Степан Крашенинников

О Камчатке

Важная информация

Книги по истории Камчатки | Камчатка, Петропавловск-Камчатский: история Камчатки, история Петропавловска-Камчатского, фото Камчатки

Камчатка

Вулканы Камчатки, факты и подробное описание

Интересные факты о камчатке

История освоения Камчатки

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

A e dini se çfarë është një tartuf?

Shumë kanë dëgjuar për këtë kërpudha të mahnitshme. Ne e dimë që kjo kërpudha rritet diku nën tokë, dhe pa ndihmën e ndihmësve me katër këmbë (derra ose qen) është pothuajse e pamundur ta gjesh atë. Mbase këtu përfundojnë njohuritë tona. Por çfarë është një truffle? Farë llojesh? Pse është kaq i mirë?

Disa informacione rreth tartufave

Tartufet i përkasin gjinisë   Ascomycetes,   që kanë trupa frutorë zhardhokë nëntokësorë Tartufet i përkasin gjinisë Ascomycetes, që kanë trupa frutorë zhardhokë nëntokësorë. Të afërmit më të afërt të tartufeve janë morels.

Tartufet zakonisht gjenden në pyje qumeshtit. Mikeli i borisë formohet me rrënjët e bimës, nën të cilën rritet, një shoqatë e qëndrueshme reciprokisht e dobishme, e quajtur mykorrhiza. Në total ekzistojnë nëntë lloje të truffles që rriten në pjesë të ndryshme të botës, dhe secila specie preferon speciet e veta të drurit. Ndonjëherë truffles quhen kërpudha që kanë trupa të ngjashëm frutash, të cilat gjithashtu mund të hahen, por ato janë shumë më të ulëta në vlerë sesa ato reale. Ekziston edhe një lloj tartufi i pangrënshëm për njerëzit - dre, i cili hahet nga dreri dhe disa brejtës.

Nga rruga, një person nuk është në gjendje të gjejë një vend ku është vendosur truffle. Kërpudha (ku rritet kjo delikatesë pyjore, vetëm kafshët mund të identifikohen) ka një erë të veçantë. Zakonisht për këtë qëllim tërhiqni qen dhe derra të trajnuar posaçërisht.

Si duket shija e truffle? Si ndryshon nga kërpudhat e zakonshme? Kjo truffle ka aromën dhe shijen e saj unike. Ngjan si farat e lulediellit të bëra mirë ashtu edhe arrat, manaferrat e egra, Myshk, gjethe të rrëzuara - kjo është ajo që është një tartuf. Uji në të cilin dëshironi të vendosni truffle për një kohë bëhet si salca e sojës.

Sipas historianëve, fakti që një tartuf i tillë, si ta merrte dhe ta hante, ishte i njohur për Sumerët e lashtë. Në Greqinë e lashtë dhe Romën e Lashtë, kjo kërpudhat iu atribuohet pronave medicinale, dhe ajo përdoret nga magjistarët e shtrigave nga alkimistët mesjetarë dhe magjistarët. Por ata morën popullaritetin më të madh gjatë mbretërimit të Louis XIV. Për ne, tartufat erdhën në Rusi pas Lufta Botërore 1812 qytet Sipas historianëve, fakti që një tartuf i tillë, si ta merrte dhe ta hante, ishte i njohur për Sumerët e lashtë

Llojet e truffles rritur në Evropë

Në Evropë, llojet e mëposhtme të tartufeve janë gjetur:

  • Truffle verore (e quajtur edhe ruse e zezë). Ka një organ frutash të ngjashme me tuber ose me formë të rrumbullakët me ngjyrë kafe-të zezë ose kaltërosh të zezë. Zakonisht rritet nën rrënjët e thuprës, lisit, bririt, ahut. Ai shpërndahet praktikisht në të gjithë Evropën deri në Skandinavi (përfshirë Rusinë). Jo aq i vlefshëm sa llojet e tjera të tartufeve, por gjithashtu konsiderohet një delikatesë.
  • Tartufa dimërore. Predha e saj (peridiumi) është e mbuluar me formacione poligonale ose tiroide. Kërpudha ka një ngjyrë të kuqe të purpurt ose të zezë. Gjendet kryesisht në Itali, Francë, Zvicër. Erë si myshk.
  • Tartufa italiane. Pavarësisht nga emri i saj, ai gjendet gjithashtu në Francë dhe vendet e tjera evropiane. Frutat janë okër të lehta ose me ngjyrë kafe. Ka një erë të këndshme pikante, dhe shijon si djathin hudhër. Përdoret, si rregull, në papërpunuara.
  • E zezë (e quajtur edhe Perigord zonë historike në Francë) zhardhok këpurdhash. Kërpudha, çmimi i së cilës arrin 1000 € për kilogram, ka një ngjyrë që varion nga kafe e kuqërremtë deri në të zezë dhe vjollcë. Mund të përdoret si në gatim ashtu edhe në para si një erëza.

Nga rruga, tartufat mund të rriten, edhe pse jo aq sa, për shembull, kampionët. Sa i përket shekullit të 19-të, u vu re se nëse u rritën acorns nga lisi nën të cilin rriten tartufët, atëherë këto delikatesa të kërpudhave do të rriten gjithashtu nën rrënjët e pemës së re. Në Francë, ku ata e dinë mirë se çfarë është një tartuf, në një kohë 750 km2 ishin mbjellë me pemishte të tilla, nga të cilat ishte e mundur të korrnin 1.000 ton nga këto delikatesa. Fatkeqësisht, ky proces është shumë i gjatë. Duhen rreth 30 vjet për të marrë një korrje të plotë, pas së cilës numri i tartufave të mbledhur bie ndjeshëm.

Por çfarë është një truffle?
Farë llojesh?
Pse është kaq i mirë?
Si duket shija e truffle?
Si ndryshon nga kërpudhat e zakonshme?

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.