Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

О камчатке География История Погода Камчатки

Литература о Камчатке, камчатских авторов... - «Камчатский форум». Камчатка, Петропавловск-Камчатский, Елизово

Читать бесплатно книгу Описание земли Камчатки, Степан Крашенинников

О Камчатке

Важная информация

Книги по истории Камчатки | Камчатка, Петропавловск-Камчатский: история Камчатки, история Петропавловска-Камчатского, фото Камчатки

Камчатка

Вулканы Камчатки, факты и подробное описание

Интересные факты о камчатке

История освоения Камчатки

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

Ndërsa Viti i Ri festohet në vende të ndryshme të botës

  1. Si të festojmë Vitin e Ri në SH.B.A.
  2. Si të festojmë Vitin e Ri në Evropë
  3. Gjermani
  4. Si të festojmë Vitin e Ri në Afrikë
  5. Si ta festoni Vitin e Ri në Amerikën Latine
  6. Si të festojmë Vitin e Ri në Azi
  7. Vietnam
  8. Mikronezi
  9. Indonezi

Të lodhur nga çdo Vit i Ri që ju pret: olivier, patate me mish, një shishe vodka dhe Coca-Cola në tryezë? A doni të dini se sa e pazakontë do të ishte festimi i kësaj dite, nëse do të ishit në vendet e Azisë ose Amerikës Latine?

OFFICEPLANKTON prezantuar më poshtë, pasi ata festojnë Vitin e Ri pothuajse në të gjitha pjesët e planetit.

Si të festojmë Vitin e Ri në SH.B.A.

A

Në Shtetet e Bashkuara, Viti i Ri është një festë publike. Por nuk është aq e popullarizuar sa Krishtlindja, e festuar më 25 dhjetor, pasi shtetet e komuniteteve katolike dhe protestante janë mjaft të forta. Sidoqoftë, festimet në disa familje po zhvillohen dhe disa tradita të Vitit të Ri janë në dispozicion. Për dallim nga Krishtlindja, e cila zhvillohet në një atmosferë të ngushtë familjare, ajo festohet më masivisht dhe shpesh në një mënyrë argëtuese.

Viti i Ri festohet më solemnisht në New York: një turmë me mijëra grumbullohet në Times Square, i cili mezi pret që të nisë një top i madh me shkëlqim, i cili është një simbol i Vitit të Ri që po vjen.

Si të festojmë Vitin e Ri në Evropë

Itali

Itali

Në Itali, Viti i Ri festohet në 13 Dhjetor. Në Itali, kjo ditë quhet Dita e Shën Lucisë, dhe Santa Claus mban emrin e Babbo Natale, i cili vjen me dhurata për fëmijët në 24 dhjetor.
Dita e Vitit të Ri përfundon në 6 janar, kur magjistari i vjetër Befina sjell dhurata për fëmijët në shtëpi. Kush u soll mirë - ajo jep çokollata dhe trajton të tjera, dhe nëse fëmija sillet keq - atëherë nën pemën e Krishtlindjes një qese me qymyr do të jetë duke pritur atë.

Mos harroni biçikletën e vjetër, që italianët vendosën të hedhin mobilje nga dritaret? Pra, kjo është pjesërisht e vërtetë. Para ardhjes së Befinës, italianët qëllimisht hedhin të gjithë plehrat në rrugë para shtëpisë, në mënyrë që të shikojnë reagimin e frikësuar të kalimtarëve.

Gjermani

Gjermani

Në Gjermani, Viti i Ri festohet në një kompani të zhurmshme miqsh dhe të njohurish. Si në shumicën e vendeve të tjera evropiane, në Gjermani ata i trajtojnë Krishtlindjet me shumë drithërim, dhe Viti i Ri është vetëm një rast për të pushuar mirë në shoqërinë e njerëzve të bukur. Natën e Vitit të Ri në Gjermani nuk është aq luksoze sa në vendet e CIS: Gjermanët janë të kufizuar vetëm në dy çifte dhe një pije.

Sidoqoftë, tradita në natën e Vitit të Ri për të mbledhur syze me shampanjë dhe për të bërë dolli është këtu.

Si të festojmë Vitin e Ri në Afrikë

Afrika e Jugut

Afrika e Jugut

Viti i Ri në Afrikën e Jugut nuk është aspak si ai që festohet këtu - këtu nuk ka dëborë, dhe festimet mbahen në formën e karnavaleve të ndritshme ekzotike, e cila nuk shoqërohet aspak me festimin e festës më të dëborës. Në Cape Town, në këtë kohë fillon një festival i madh muzikor, i cili do të apelojë për të gjithë ata që nuk janë indiferentë ndaj muzikës moderne.

Si ta festoni Vitin e Ri në Amerikën Latine

Ekuador

Ekuador

Kjo festë është mjaft e pazakontë në Ekuador. Sipas traditës, çdo pronar bën një kashtë të mbushur. Një kallam është ngjitur në dorë dhe futet në gojë tub duhanpirjeje . Ata vendosin një frikë para shtëpisë, kështu që ajo ulet. Ndërkohë, qiradhënësi shkruan një lloj testamenti në një fletë letre. Në të, ai pikturon të gjitha problemet dhe problemet që ndodhën në familje në vitin e kaluar.

Sapo të lexohet testamenti, hidhet në një skorje nga skrapi i qafës dhe vihet në zjarr. Kështu që viti i vjetër, nën maskën e një skorjeje, merr me vete të gjitha të këqijat nga viti që po largohet.

Si të festojmë Vitin e Ri në Azi

Kinë

Kinë

Në Kinë, Viti i Ri, ai që vjen më 1 janar, ndryshe nga vendet e Evropës, praktikisht nuk festohet. Festimet e Vitit të Ri në këtë vend shoqërohen me kalendarin tradicional, i cili është i lidhur me ciklin hënor.

Viti i Ri Kinez festohet nga 21 janari deri më 21 shkurt, dhe kjo është një nga festat më të mrekullueshme dhe më të njohura të vendit, i cili nuk kalon nga një shtëpi e vetme. Kjo festë në mesin e kinezëve, ndryshe nga evropianët, shoqërohet jo me ardhjen përfundimtare të dimrit, por me parashikimin e pranverës së afërt, dhe simboli i saj është një degëz me lule bukuroshe, që qëndron në shtëpinë e çdo kineze.

Vietnam

Vietnam

Vietnamezët preferojnë të festojnë Vitin e Ri natën. 2-3 familje mblidhen në parqe dhe plazhe, ku bëjnë zjarr dhe përgatisin një trajtim të veçantë për oriz. Të gjitha grindjet dhe ankesat janë harruar, pasi në Vietnam Viti i Ri konsiderohet më shumë si një festë miqësie.

E para e Janarit festohet zakonisht në rrethin familjar. Ekziston një shenjë Vietnameze, sipas së cilës është e rëndësishme kush hyn për herë të parë në shtëpi në vitin e ri. Disa miq mund të sjellin fat dhe prosperitet në shtëpi, ndërsa të tjerët mund të sjellin probleme dhe dështime. Prandaj, vietnamezët ftojnë vetëm miqtë më të mirë për të vizituar, dhe është gjithashtu zakon që në vitin e ri të lëshojnë trupa të gjallë në lumenj dhe pellgje. Sipas vietnamezëve, kjo traditë sjell fat të mirë dhe prosperitet në shtëpinë tuaj për të gjithë vitin.

Mikronezi

Mikronezi

Banorët e një prej ishujve të Mikronezisë ndryshojnë emrat e tyre çdo vit. Besohet se një ndryshim i emrit mund të ngatërrojë shpirtrat e këqij. Yeardo vit, anëtarët e familjes pëshpëritin emrin e tyre të ri në veshët e njëri-tjetrit dhe në mënyrë që forcat e papastra të mos i dëgjojnë ato, një i afërm rrah me zë të lartë një tambourine speciale.

Indonezi

Indonezi

Në ishullin e Bali, festimi i Vitit të Ri mbahet në formën e një karnavali festiv. Banorët e ishullit mblidhen në qendër të ishullit dhe ecin me kostume shumëngjyrësh drejt plazhit. Sapo ata janë pjesëmarrës të karnavalit dhe të ftuarit të arrijnë në plazh, është zakon që të marrin pjesë në gara dhe valle në ujë.

Do të jetë interesante: Si të përgatiteni për Vitin e Ri në BRSS.

A doni të dini se sa e pazakontë do të ishte festimi i kësaj dite, nëse do të ishit në vendet e Azisë ose Amerikës Latine?
Mos harroni biçikletën e vjetër, që italianët vendosën të hedhin mobilje nga dritaret?

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.