Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

Plum tkemali salcë: 9 receta klasike për dimër

 1. Plum tkemali - një recetë klasike për dimër hap pas hapi
 2. Çfarë ju nevojitet për një salcë pikante:
 3. Classic tkemali nga kumbulla në një tenxhere të ngadaltë - Shtrini gishtat
 4. Salcë me erëza tkemali nga kumbulla me adjika
 5. Si për të bërë salcë më të shijshme tkemali për dimër - një recetë e thjeshtë nga kumbulla blu në shtëpi
 6. Plum tkemali (prunes) me piper zile
 7. Suxhuk Gjeorgjian Tkemali i bërë nga kumbulla e verdhë (kumbulla e qershisë) - një recetë klasike për dimër
 8. Salcë që e kthen mishin në recetë Song - Video nga një zonjë inteligjente
 9. Shqipe klasike salcë mollë tkemali
 10. Ky recetë klasike Tkemali për mish është shumë e shijshme nga një kuzhinier gjeorgjian
 11. Si të gatuaj salcë tkemali në shtëpi për dimër: sekrete dhe këshilla

Salcë tkemali nga kumbullja është një pjatë djegëse, unë do të thoja edhe frymëmarrje nga zjarri, na erdhi nga Gjeorgjia, ata nuk kishin ku të vendosnin kumbulla, kështu që ata dolën me të

Salcë tkemali nga kumbullja është një pjatë djegëse, unë do të thoja edhe frymëmarrje nga zjarri, na erdhi nga Gjeorgjia, ata nuk kishin ku të vendosnin kumbulla, kështu që ata dolën me të! E pra tani nuk jemi në vështirësi me kumbulla, sepse ne mund të lejojmë që të gatuajmë disa kavanoza. Për më tepër, stërvitësit tanë të aftë janë përshtatur për të zëvendësuar kumbullën me mollë ose ribizorë të kuq, gooseber unripe.

recipes:

Hani atë me mish, peshk, shpend dhe enët anësore - patate dhe makarona. Recetat klasike janë të bazuara në tkemali, hudhër dhe bimët. Në nenexhik aktuale tkemali është përdorur ende kënetë, mirë, kështu që ku nuk kemi marrë atë, atëherë? Ne menaxhojmë mjete të improvizuara.

Ju mund të hani tkemali sa më shumë që ju pëlqen, nuk ka asgjë shtesë në anët, pasi nuk ka yndyrë dhe vaj, salcë është e ulët kalori, por është e pasur me pektin, që ndihmon proteina të tretet dhe është e mirë për mish, natyrisht.

Unë shpjegoj për ata që kanë pak njohuri për kumbulla - tkemali, kjo është kumbull, siç e quajnë atë në Gjeorgji, dhe emri i tij i zgjuar është përhapur. Prunes janë vetëm thata kumbulla dhe asgjë tjetër ... dhe ato kumbulla të vogla ngjyrë blu që amviset e tona në tregje quajnë kumbulla të kumbullave shtëpi, vetëm varietetet e vegjël rriten si kafshët e egra në shumë rajone jugore.

Well, shaka dhe kjo është e mjaftueshme, është koha për të marrë poshtë për biznes!

Një tavë me një fund të trashë, një çelik inox është më i mirë, një thikë e mprehtë, një lugë druri me një dorezë të gjatë për nxitje, një sitë ose një blender dhe çfarë tjetër mund të bëhet për biznesin.

Bankat sterilizohen paraprakisht, larë plotësisht me sode ushqimor, pije nën ujë të rrjedhshëm dhe në furrë, skuqni për gjysmë ore në një temperaturë prej 120-140 gradë.

Le të fillojmë me recetë për klasikun më të thjeshtë, i cili shërben si bazë për çdo salcë tkemali, dhe gradualisht do të komplikojë dhe diversifikojë shijen.

Plum tkemali - një recetë klasike për dimër hap pas hapi

Plum tkemali - një recetë klasike për dimër hap pas hapi

Nëse dikush mund të gjejë një molë të quajtur ombalo, atëherë sigurisht që e kemi vënë atë. Dhe ata që nuk kanë "ombalo" - mos u mërzitni! Ne kemi vënë piper dhe piper të zakonshëm për të shijuar të njëjtën gjë, ndoshta ajo që një gustator mund të dallojë, por në tryezat tona ka gourmets të rrallë!

Çfarë ju nevojitet për një salcë pikante:

 • kumbulla e qershisë apo kumbullja është e tharë, në tregjet tona zakonisht është e kuqe, dy kilogramë;
 • kripë gjysmë lugë gjelle;
 • sheqer dy lugë me majë;
 • në një grumbull kopërshi dhe cilantro;
 • dy specola djegëse;
 • kreu i hudhrave;
 • në një lugë çaji me pjesën e sipërme, vetëm sa ju lugë, hops-suneli dhe koriandër.

Si të gatuaj salcë tkemali nga kumbulla në shtëpi:

 1. Pastrojeni kumbullat mirë dhe vendosni në një tigan. Shtoni një gjysmë gotë ujë dhe vlim për ngrohje të mesme për rreth pesëmbëdhjetë minuta. Cool it down.
 2. Fshini në një sitë për të hequr kockat.
 3. Pasja që rezulton përsëri vihet në një tigan dhe vendoset në një nxehtësi të ngadaltë.
 4. Pas valë shtoni sheqer, kripë dhe erëza të thata.
 5. Chilli larë, thatë në një peshqir dhe për të hequr fara me një këmbë.
 6. Zarzavat dhe hudhrat e pastra, të pastra dhe të pres bashkë me djegësin në një procesor të ushqimit.
 7. Vendoseni masën e gjelbër në një kripë kumbulle të zier, përzihet mirë dhe ziej për një tjetër 15-50 minuta mbi nxehtësinë e ulët.
 8. Hiqni nga nxehtësia, transferoni në kavanoza sterile të thata dhe rrokulliset.
 9. Cool përmbys, dyqan në bodrum.

Gëzoni ushqimin tuaj në dimër!

Classic tkemali nga kumbulla në një tenxhere të ngadaltë - Shtrini gishtat

Classic tkemali nga kumbulla në një tenxhere të ngadaltë - Shtrini gishtat

E njëjta salcë mund të bëhet në një tenxhere të ngadaltë, gjëja është e mirë, nuk duhet të qëndrosh mbi të dhe të përziej, të kesh kohë për t'u ulur në rrjetet sociale, sa i gatshëm do të thërrasë! Le ta bëjmë atë nga prunes të papjekur, prej së cilës kockat hyjnë në mushkëri, dhe do të jetë acarim. Dhe në vend të nenexhit, shtoni disa copa të purpurt basil, ajo gjithashtu do të dalë e madhe.

Dhe ne do të kemi një recetë për amvise shumë të zënë, të cilët nuk kanë fare kohë, por duan të përkëdhelnin kafshët e tyre.

përbërësit:

 • një kumbull i vogël blu, gurët janë hequr në mënyrë të përkryer nga ajo pa vluar, dy kilogram;
 • gjysma e kripës. llozha.;
 • sheqer një tavolinë. llozha.;
 • kopër, cilantro dhe majdanoz në një bandë të vogël;
 • koriandër terren dhe piper i zi në gjysmë Chayn. llozha.;
 • kokën e hudhër.

Përgatitja:

 1. Ne pastrojmë çdo gjë, lani dhe e thatë në një peshqir, hiqni dhomën e farës nga piperi i djegës, dhe hiqni farat nga kumbulla.
 2. Ne e presim kumbullën në përpunuesin e ushqimit në pluhur, vendoseni tenxheren e ngadaltë në tas dhe vendosni regjimin e Frying ose Pjekjes për njëzet minuta.
 3. Në këtë kohë, ne kalojmë të gjithë përbërësit e tjerë në kombinim - zarzavate, piper, hudhër, së bashku me sheqer, kripë dhe erëza të thata.
 4. Kur multicooker sinjalizon fundin e procesit, shtoni masën e gjelbër në tas deri në mbytet, përziejeni mirë dhe aktivizoni modalitetin Shuarje për një tjetër gjysmë ore.
 5. Kur të jetë gati, vendosni menjëherë në kavanoza sterile të thata dhe tjerr.
 6. Kthejeni dhe të vendosur për të ftohur, pastaj të bjerë në bodrum.

Shpejtë dhe e lehtë, shumë e shijshme!

Salcë me erëza tkemali nga kumbulla me adjika

Salcë me erëza tkemali nga kumbulla me adjika

Kjo recetë mund të thuhet për budallallëqe të plota. Por kjo rezulton e shijshme dhe aromatik!

Unë do t'ju paralajmëroj menjëherë se kripë nuk është e nevojshme, ajo është në adzhika mirë dhe aq shumë, por ju duhet të provoni shijen e gjellë të përfunduar në qoftë se ju duhet të kripë atë!

Base:

 • kumbulla të thara, në mënyrë ideale verdhë qershi kumbull dy kilogram;
 • qelqi me majën e sheqerit;
 • 5 kokat e hudhër;
 • qelqi adzhika.

Recetë gatimi:

 1. Lahen kumbullat e mia dhe i thaj në një peshqir.
 2. Vendoseni në një tigan, shtoni gjysmën e një gotë uji dhe sillni një çiban për ngrohje të mesme, zierni për 10 minuta.
 3. Ndërsa kumbullat janë ftohur, pastrohen, lajnë dhe i presin hudhërisht, mund të presni në një procesor ushqimi.
 4. Ne rrokullisim kumbullat në një sitë apo shtylla prej metali të gjobitur prej gurësh.
 5. Vendos kripën pure në një tigan dhe të sjellë një çiban në ngrohje të ngadaltë.
 6. Shto sheqer, hudhër dhe adjika, gatuaj dhe gatuaj për pesë minuta.
 7. Hiqeni nga nxehtësia dhe vendoseni në kanaçe sterile të thata, rrokulliset.
 8. Kthejeni dhe le cool. Ne pastrojmë bodrumin.

Shpejt dhe shumë thjesht, shija është e mrekullueshme, me mish të mbuluar me qymyr, do të shkojë me një zhurmë!

Përgatitjet e dobishme dhe origjinale për dimër në faqen time:

 1. Domate Tasty Ketchup Domate
 2. Fletët e mollës së Apple janë transparente, të shpejta dhe të shijshme: 8 receta të bllokimit të shijshëm të mollës
 3. Lakra për dimër në bankë: 10 receta shijshme lakër turshi
 4. Panxhar Borscht Dimër Salcë: 7 receta për salcë borsch vaj me të cilën supë është gatuar në çast

Si për të bërë salcë më të shijshme tkemali për dimër - një recetë e thjeshtë nga kumbulla blu në shtëpi

Si për të bërë salcë më të shijshme tkemali për dimër - një recetë e thjeshtë nga kumbulla blu në shtëpi

Për këtë recetë, mund të përdorni kumbulla, por është më mirë të merren blu të vegjël, prej të cilave kockat nxirren lehtë dhe lirshëm. Ata gjithashtu quhen hungarez. Salcë do të jetë me aromë, një amator.

përbërësit:

 • kumbulla të vogla blu të errëta dy kilogramë;
 • kreu i hudhrave;
 • speca të nxehta djegëse;
 • korian i thatë koriandër tsp;
 • basil të thata të tokës dy lugë;
 • sheqer tre rr. l;
 • arti i kripës. l;
 • acid acetik tsp;
 • cilantro sipas kërkesës.

Përgatitja:

 1. Lani dhe thani në një peshqir kumbull. Ne nxjerrim eshtrat prej tyre - ne bëjmë një prerje tërthore tërthore, ndaje atë në dy pjesë dhe hiqim kockat.
 2. Pastroni dhe lani piper, hudhër dhe cilantro. Hiqni thelbin nga piper.
 3. Ne kalojmë çdo gjë nëpërmjet një mulli të mishit ose kalojmë nëpër një procesor të ushqimit.
 4. Vendos patate pure në një tigan të veçantë dhe vendoseni në një nxehtësi të ngadaltë.
 5. Vlim për 10 minuta, shtoni erëza, sheqer dhe kripë, derdhni në acid acetik.
 6. Vlim për rreth pesë minuta dhe derdh në kanaçe sterile të thata.
 7. Roll up dhe cool me kokë poshtë. Mbani atë në bodrum.

Shumë e lehtë për të bërë salcë. Bon appetit!

Plum tkemali (prunes) me piper zile

Plum tkemali (prunes) me piper zile

Piper bullgar do të shtojë një gjellë në salcë dhe një shije unike. Ne do të gatuajmë nga një hungarez, por kushdo që ka një kumbull të verdhë të qershisë mund të përdorë këtë recetë!

përbërësit:

 • kilo kumbulla blu të vegjël;
 • Piper bullgar 5 copë;
 • dy kokat e hudhrave;
 • speca djegës 2 copë;
 • lugë gjelle kripë
 • dy lugë sheqer,
 • aroma terren në kërkesë në një lugë çaji (hops-suneli, koriandër, një përzierje e speca).

Procesi i gatimit:

 1. Lani dhe pastroni perimet dhe pemët. Nga rrëzimi nxjerrim eshtrat, hiqim dhomën e farës nga specat.
 2. Ne kalojmë çdo gjë nëpërmjet një mulli mishi ose pres në një procesor ushqim për gjendjen e patate pure.
 3. Vendos patate të pjekura në një tigan dhe në zjarr të ngadalshëm.
 4. Pas valimit, shtoni sheqer, kripë, erëza dhe vlim për 20-30 minuta.
 5. Ne vendosim në kavanoza sterile të thata dhe i rrokullisim ato.
 6. Le të ftojmë me kokë poshtë dhe të ruajmë në bodrum.

Shumë djegëse dhe të veçantë për shije salcë, perfekt për peshk!

Suxhuk Gjeorgjian Tkemali i bërë nga kumbulla e verdhë (kumbulla e qershisë) - një recetë klasike për dimër

Suxhuk Gjeorgjian Tkemali i bërë nga kumbulla e verdhë (kumbulla e qershisë) - një recetë klasike për dimër

Classic, kjo është një klasik dhe që thotë të gjitha! Thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë.

përbërësit:

 • kumbulla e verdhë e qershisë pesë kilogram;
 • një palë kokat e hudhrave;
 • dy lugë kripë;
 • dy lugë hops-suneli;
 • gjysmë filxhan sheqer;
 • piper i djegur

Përgatitja:

 1. Ne pastrojmë dhe lani frutat dhe perimet, marrim farat nga piper dhe hiqni farat nga kumbullat.
 2. Shkrini në një mulli mishi ose përpunues të ushqimit, vendoseni në një tigan dhe vendoseni në nxehtësi të ngadaltë.
 3. Cook për dhjetë minuta, shtoni sheqer, kripë dhe erëza dhe vlim për pesë minuta.
 4. Hiqni nga nxehtësia dhe derdhni në kavanoza sterile të pastra.
 5. Mbani atë në bodrum.

Receta tradicionale, shija është e këndshme dhe klasike, bon appetit!

Salcë që e kthen mishin në recetë Song - Video nga një zonjë inteligjente

Produkte për recetë:

 • kumbulli i qershisë (ose kumbullat) - domosdoshmërisht i freskët dhe i pjekur - dy paund e gjysmë;
 • dy ose tre karafil me hudhër;
 • kripë (pa rrëshqitje) - një tryezë. lugë;
 • një bandë e mirë e cilantro të freskët ose nëse ka të thatë, pastaj disa lugë;
 • ombalo (nenexhik) - 1 tryezë. l;
 • koriandër dhe fasule koriandër - gjysma Art. l;
 • ucho suneli - një lugë;
 • piper i zi terren;
 • për të shijuar një përzierje speca.

Siç mund ta shihni, me të vërtetë mund ta ktheni një pjatë të mishit në një këngë kur luan me shënime krejtësisht të ndryshme të shijes.

Ju gjithashtu duhet të shihni receta të tjera të mrekullueshme të boshllëqeve dhe enëve plot ngjyra:

 1. Bllokim qershi me farë për dimër: 6 receta për bllokim të trashë të qershisë me manaferrat e plota
 2. Receta më e mirë për Charlotte Apple
 3. Adzhika më e shijshme shtëpi
 4. Kërpudha turshi

Shqipe klasike salcë mollë tkemali

Shqipe klasike salcë mollë tkemali

Unë do të thoja kështu - nga kumbulla e qershisë dhe mollët. Sepse tkemali nga disa mollë nuk do të jetë më tkemali, por do të ketë një lloj salcë mollësh, pa lidhje me tkemali!

përbërësit:

 • kumbull qershi e çdo kilogram ngjyre;
 • mollët janë kosi dhe jeshile, gjysma kilogram;
 • sheqeri është një filxhan i tretë;
 • kripë lugë gjelle;
 • piper i kuq i kuq;
 • kopër, nenexhik, basil, cilantro në një bandë të vogël.

Përgatitja:

 1. Kumbullat e mija dhe mollët, prerë mollët në feta dhe vendosni gjithçka në një tigan, derdhni në një gotë ujë. Nxehtësia mbi nxehtësinë e ulët deri në valë. Vlim për rreth dhjetë minuta.
 2. Cool dhe fshij përmes një sitë.
 3. Vendoseni pure të frutave në tigan dhe sillni një çiban.
 4. Ne sjellim zarzavate të copëtuara në një përpunues të ushqimit me hudhër dhe piper, kripë, sheqer dhe vlim për dhjetë minuta.
 5. Ne furnizohemi në kavanoza sterile dhe të thata, rrotullohemi dhe pastrojmë në bodrum.

Ky recetë klasike Tkemali për mish është shumë e shijshme nga një kuzhinier gjeorgjian

Ka shumë restorante me kuzhinë orientale, pra gjeorgjiane kudo, por fatkeqësisht jo çdo restorant mund të mburremi me enët gjeorgjiane të vërteta.

Në këtë video, receta tradicionale e salcës origjinale do të shqyrtohet, pa fjalë dhe aditivë të panevojshëm - të shikojnë, të gatuajnë dhe të shijojnë shijen e hollë:

Si të gatuaj salcë tkemali në shtëpi për dimër: sekrete dhe këshilla

Nuk ka sekrete të veçanta këtu, përveç një gjë - tkemali më të shijshme është marrë nga kumbulla e verdhë e qershisë, ajo ka një shije dhe aromë të papërshkrueshme!

Dhe këshilla është gjithashtu e njëjtë - kur gatuani, vazhdimisht llokoçis salcë, përndryshe ajo mund të digjen!

Mundohuni të bëni një salcë tepër të shijshme dhe të ndryshme shije! Ju do të shihni se si do të luani enët gatshme të zakonshme dhe të përditshme. Dhe familjet, mysafirët dhe të njohurit nuk do të jenë vetëm të kënaqur - ata do t'ju frymëzojnë për kryeveprat e reja të kuzhinës.

Në nenexhik aktuale tkemali është përdorur ende kënetë, mirë, kështu që ku nuk kemi marrë atë, atëherë?

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.