Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

О камчатке География История Погода Камчатки

Литература о Камчатке, камчатских авторов... - «Камчатский форум». Камчатка, Петропавловск-Камчатский, Елизово

Читать бесплатно книгу Описание земли Камчатки, Степан Крашенинников

О Камчатке

Важная информация

Книги по истории Камчатки | Камчатка, Петропавловск-Камчатский: история Камчатки, история Петропавловска-Камчатского, фото Камчатки

Камчатка

Вулканы Камчатки, факты и подробное описание

Интересные факты о камчатке

История освоения Камчатки

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

Sallatë greke - një recetë e thjeshtë klasike + 5 mundësi të reja

 1. Sallatë greke - një recetë klasike hap pas hapi (me fotografi) nga kuzhinieri shumë i vërtetë i Greqisë. Sekretet e gatimit
 2. Receta tradicionale e sallatës greke
 3. përbërësit
 4. preparat
 5. Recetë greke sallatë me lakër kineze
 6. Sallatë greke me krisur dhe pulë (recetë klasike)
 7. Sallatë greke me djathë fetish ose feta në vend të djathit feta, si në një restorant
 8. Salcë më e mirë (salcë) për sallatë greke
 9. Video: Sallata greke është një recetë e thjeshtë klasike gatimi dhe veshja e saj e shijshme.

Të dashur të dashurit e mi të shijshëm, të thjeshtë dhe të pazakontë, sot unë do t'ju tregoj se cila sallatë është më e lehtë dhe më e shpejtë për t'u përgatitur, përveç kësaj, keni nevojë për një minimum të produkteve të lira. Ne do të flasim për pjatën tashmë të popullarizuar në mesin e rusëve në festival dhe në prag të Vitit të Ri - sallatë greke sipas recetës klasike të zakonshme. Të dashur të dashurit e mi të shijshëm, të thjeshtë dhe të pazakontë, sot unë do t'ju tregoj se cila sallatë është më e lehtë dhe më e shpejtë për t'u përgatitur, përveç kësaj, keni nevojë për një minimum të produkteve të lira

Sallatë greke - një recetë klasike

Një ushqim i shëndetshëm dhe i lehtë (me kalori të ulët) është gatuar shpejt. Dhe shumë tashmë e njohin recetën e vërtetë klasike të sallatës greke - është e thjeshtë dhe e shijshme nga ana tjetër për shkak të djathit të tranës (Fetaxa, Brynza) e pranishme në përbërjen e tij.

Dhe tani do të shihni një "grek" krejtësisht të ndryshëm, të pazakontë dhe 5 receta hap pas hapi.

 1. Sallatë greke klasike hap-pas-hapi recetë, si grekët
 2. Me lakër
 3. Me krisur, pulë dhe domate
 4. Sallatë greke me djathë feta, si në një restorant
 5. Salcë tradicionale (salcë)
 6. video

Sallatë greke - një recetë klasike hap pas hapi (me fotografi) nga kuzhinieri shumë i vërtetë i Greqisë. Sekretet e gatimit

Shumë njerëz, që udhëtojnë, duan jo vetëm të mësojnë florën dhe faunën ekzotike, të njihen me historinë e vendit, por edhe të mësojnë sekretet e tyre kuzhinore.

Dhe tani ju mund të udhëtoni jo vetëm fizikisht, duke hyrë në një tren, makinë apo aeroplan, por edhe praktikisht. Dhe falë shfaqjes në shumë qytete të shumë restoranteve të klasit botëror, mund të shijoni pjata jashtë shtetit pa lënë shtëpinë tuaj, por thjesht vendosni një porosi me telefon.

E gjithë kjo është e mrekullueshme, por nganjëherë ju doni të zotni përgatitjen e pjatave tuaja të preferuara në mënyrë që t'i shijoni ato në çdo kohë. Së bashku me rusët tradicionalë Olivier "," Harengë nën një pallto lesh "Dhe" mimozë ", Me frëngjisht" mbret "Dhe me pizza italiane, sushi japoneze, salcat franceze, njerëzit tanë janë shumë të dashur për disa nga kuzhina greke, përfaqësuesi më popullor i së cilës ishte sallata greke.

Me siguri kjo gjellë është shumë e njohur: është e përgatitur jo vetëm në restorante dhe kafene, por gjithashtu ka shërbyer në tryezë në shumë shtëpi. Një tjetër gjë është se nuk ka gjithmonë pamjen dhe shijen e njëjtë.

Sa i përket "pamjes", ekzistojnë mundësi të ndryshme për të shërbyer dhe dekoruar, por shijen e kësaj sallate është çështje parimore. Për të përshtatur atë që gëzojnë grekët e vërtetë, duhet të jeni të vetëdijshëm për të gjitha sekretet e përgatitjes së tij dhe përdorni vetëm ato përbërës që janë në recetën origjinale, pa asnjë iniciativë në formë të patateve të ziera ose vezëve.

Po, me ta gjellë do të jetë më e kënaqshme, por nuk do të jetë një sallatë greke.

Receta tradicionale e sallatës greke

Receta tradicionale e sallatës greke

Gatim një sallatë greke është shumë e thjeshtë. Nëse tashmë jeni njohur me të, ndoshta keni vërejtur se të gjithë përbërësit e tij janë prerë mjaft të mëdha, gjë që thjesht e thjeshton detyrën.

Si rregull, këto janë kube të mëdha, por nëse doni që sallata të dalë jo vetëm e shijshme, por edhe e bukur, mund të eksperimentoni me format.

përbërësit

Ju do të duhet 8 servings:

 • marule fletë,
 • trangujve - 3,
 • domate - 6,
 • qepë - 1,
 • piper i ëmbël - 1,
 • zarzavate (mundësisht basil),
 • ullinj (200 gram kavanoza mjaftueshme),
 • lëng limoni
 • dhe, më e rëndësishmja, vaj ulliri i mirë,
 • dhe djathi feta (gram 200-250).

"Feta" - Kjo është djathë dhie apo dhie, diçka që i ngjan djathit të njohur për të gjithë ne. Përveç kësaj, për përgatitjen e sallatës grekë është një ide e mirë për të përdorur herb të thatë "oregano", e cila do t'i japë një shije të këndshëm. Në salcë është e lejuar për të vënë një hudhër pak copëtuar.

preparat

Përgatitja e parë e karburantit.

Ai përbëhet nga një përzierje e vajit të ullirit dhe lëng limoni (ose uthull balsamic), i cili mund të jetë pak i kripur, piper, shtoni hudhër dhe rigon.

Perimet me feta janë vendosur në një tas sallatë në krye të gjetheve të tëra të maruleve të gjetheve, të zbukuruara me ullinj dhe zarzavate të copëtuara me zjarr dhe të derdhur me salcë.

Pastaj, në krye të gjithë këtë shkëlqim shumëngjyrësh, djathë feta është copëtuar në kube të mëdha.

Çdo gjë, asgjë më shumë për të vënë në një sallatë greke. Më besoni, çdo produkt tjetër do të jetë thjesht i tepërt këtu.

Për ata që duan të shohin gjithçka me sytë e tyre (dua të them gatim), këtu është një recetë për ju.

Ne ishim me fat dhe kuzhinierja jonë greke nga një restorant në Greqi tani po e ndan recetën e tij për një sallatë të vërtetë klasike greke.

Bon appetit!

Dhe mos u ndalni te traditat - eksperimentoni dhe shikoni më tej - si t'i plotësoni klasikët e zakonshëm me aditivë të ndryshëm. Dhe kjo rezulton edhe shumë personale!

Recetë greke sallatë me lakër kineze

Recetë greke sallatë me lakër kineze

Një variant i gjellës sonë të sotme me lakër kineze. Çfarë po bëjmë? Në vend të gjetheve të maruleve, marrim lakër, dhe në veçanti Pekinin, pasi ajo është lëng dhe e fortë, me "delikate crunching" e saj.

Kjo është e gjitha vajzat dhe djemtë, gjithçka tjetër për disponueshmërinë e ushqimit dhe procesi i gatimit është dhënë më sipër. Unë mendoj se nuk ka kuptim për të përsëritur (thjesht shkoni deri në recetë klasike).

Dhe nëse është e padurueshme - këtu është një e shkurtër:

Përgatitni salcë: vaj, lëng limoni, hudhra të copëtuara, herbs, kripë dhe piper përzierje në një tas të veçantë.

Lakra duhet të pritet në shirita, por jo shumë mirë.

Djathë "Feta" (në qoftë se kjo nuk është dhe nuk është gjetur, i keq - "djathë" ose "Fetax") prerë në kube të mëdha. Ju mund të shtoni atë në salcë, në mënyrë që ajo të bëhet si "pika-pika" (kjo është më interesante për shkak se) ose ju mund ta vendosni atë në krye të të gjithë përbërësit.

Ne marrim trangujve të larë dhe domate. Copëtojini ato si djathë.

Pas qepës dhe piper të ëmbël, prerë në gjysmë unaza.

Ne kombinojmë gjithë këtë "pasuri me shije" në një pjatë të përbashkët të thellë (mos harrojmë për ullinj) dhe përzihuni (vetëm pak lëvizje).

Miqtë, sallata jonë greke me lakër kineze është gati! Shkoni përpara për "lugën më të madhe"!

Dhe për të parë:

Sallatë greke me krisur dhe pulë (recetë klasike)

Sallatë greke me krisur dhe pulë (recetë klasike)

Rusks dhe Chicken - nuk ju kujton "Caesar"? Po, diçka e ngjashme. Këtë herë ne do të shtojmë vetëm disa gjëra për krijimin tonë të kuzhinës: krisur dhe mish pule. Një sallatë e tillë nuk është më plotësisht dietetike dhe e lehtë - tashmë po fiton peshë.

Me këtë metodë gatimi, si me çdo tjetër, nuk mund të përzierni të gjitha produktet, por u jepni vizitorëve mundësinë për ta bërë këtë. Nga rruga, shikoni përbërjen dhe numrin e saj më lart (lëvizni lart ose klikoni: përbërësit ).

Crackers ose blerë në dyqan, ose gatuaj veten. Merrni bukë të bardhë - një çift feta nga një copë. Largohuni nga kore dhe prerë në kube. Fry në një tigan me gjalpë për të lehtë browned.

Pullo pule (fileto pule), cool dhe cubes.

Kthesa e perimeve tona erdhi - ne veprojmë me ta, si në recetat e mëparshme - ne përgatitim sheshe, vija dhe gjysma.

Vendosni gjethet në pjatë, në krye të domate dhe trangujve, qepë, speca, ullinj dhe djathë, dhe më të fundit - shpërndani croutons skuqur. Kripë, erëza dhe bimë për shije.

Sallatë greke me djathë fetish ose feta në vend të djathit feta, si në një restorant

Sallatë greke me djathë fetish ose feta në vend të djathit feta, si në një restorant

Është në rregull nëse "Feta" zëvendësohet me "djath" - të dyja kanë aromën e tyre specifike të kripur, e cila i jep gjellë një pikante të theksuar. Një vakt i tillë i lehtë është vetëm një thesar për ata që ruajnë figurën e tyre dhe kujdesen për shëndetin e tyre!

Siç e keni vënë re tashmë, nëse e lexoni artikullin që në fillim, receta klasike për sallatën greke dhe themelimi i saj mbetet i pandryshuar. Vetëm disa përbërës ndryshohen dhe shtohen. Së pari, në vend të gjetheve të maruleve, ne përdorëm lakër të Pekinit, pastaj e përditësuam duke shtuar pulën dhe copëtuesit. Dhe tani ka ardhur koha për të diversifikuar produktin kryesor të pjatës - djathë.

Pjesa tjetër: përbërja dhe metoda e përgatitjes do të jenë të njëjta. Pothuajse ...

Base:

 • Domate të freskëta (Qershi do të bëjë) - 4-5 sende,
 • trangujve (është më mirë që nga shtrati, nëse jo, pastaj prerë lëkurën e hidhur) - 2-3 copë,
 • ullinj (pa farë, ullinjtë janë gjithashtu të përshtatshëm) - 1 mund,
 • gjethe jeshile e marule (ose lakra),
 • Piper i ëmbël bullgar (mund të jetë dy ngjyra të ndryshme: portokalli dhe e kuqe),
 • Djathë i bardhë (fetax) - 100-150 gram,
 • Onions (mundësisht kuqe, nëse qepë të zakonshme, para se të shtrij, derdh atë me ujë të valë) - një llambë është e mjaftueshme.

Për salcë (salcë):

 • limon (lëngu i saj),
 • vaj ulliri (përsëri, më i shkëlqyeri),
 • karafil hudhër,
 • një përzierje e bimëve (ka një grup të gatshëm, dhe quhet "grek" ose oregano),
 • kripë, piper dhe pak sheqer.

Le të fillojmë gatim:

Si gjithmonë, para së gjithash ne fillojmë me salcë - të gjitha erëza dhe erëza kombinohen me gjalpë në një enë të vogël të veçantë. Jepni insistojnë - mënjanë.

Lahen perimet dhe prerë në copa të mesme. Qepe dhe speca - vija. Nëse përdorni lakër, gjithashtu shiritat.

Kujdes me djathë feta, mund të jetë tepër i butë dhe i butë, ndajeni në të njëjtat sheshe.

Kujdes me djathë feta, mund të jetë tepër i butë dhe i butë, ndajeni në të njëjtat sheshe

Tani vendosim gjithçka (vëmendje e veçantë: mos përziheni). Ne bëjmë pjesë individuale, derdhim salcë të përzier. Nëse dëshironi, dekoroni me zarzavate (me shije të veçantë të nenexhikut). Ne po ftojmë mysafirët!

Salcë më e mirë (salcë) për sallatë greke

A keni takuar ndonjëherë ndonjë sallatë pa salcë? Rimbushja duhet të jetë! Një pjatë e thatë nuk është alternativa më e mirë!

Receta klasike për veshjen e sallatës grekë është përdorimi i prodhimeve të zakonshme për grekët (e detyrueshme):

 • vaj ulliri i përsosur - 100 ml.,
 • lëng limoni - një lugë gjelle,
 • bimë të thata të thata të erëmirë të rigon,
 • piper i tokës dhe kripë për shije.

Përgatitja:

Merrni një tas me madhësi të mesme (përshtateni me një xham të gjerë). Hidhni në vaj dhe lëng limoni. Shto herbs dhe erëza. Përzieni tërësisht deri në shpërbërjen e plotë të kripës. Lini "shëtitje" për 10-20 minuta. Në përgjithësi, ndërsa po përgatitni themelin.

Sekretet e salcës më të mirë:

 1. Për të pasur një shije të ëmbël, duhet të përdoret uthull mishi i mollës në vend të limonit, me sheqer (kallam).
 2. Nëse shtoni hudhër të shkrirë - gjellë do të merrni një shije akull dhe aromë me aromë.
 3. Shtimi i mjaltit të shkrirë dhe salcë soje - sallata greke bëhet e ëmbël dhe e kripur dhe unike.
 4. Për të dashuruar me salcë të trashë, kos ose majonezë shtohet në recetë.
 5. Dhe mos harroni për freskinë e produkteve.

"Nuk ka shokë për të shijuar dhe ngjyrosur", kështu që gjithmonë mund të improvizoni dhe të bëni salcë tuaj të veçantë.

Përgatitjet për gatim video:

Video: Sallata greke është një recetë e thjeshtë klasike gatimi dhe veshja e saj e shijshme.

Siç mund ta shikoni, gustatorët e mi të dashur, të dashuruar e shijshme, të reja dhe të pazakonta, nuk ka asgjë të komplikuar dhe nuk është e mundur në gatim. Kjo shkencë kërkon një gjë - fantazi e ndritshme dhe ndërrimi i saktë.

Dhe kryevepra e sotme: Sallata klasike greke, plus 5 receta të shkëlqyera hap pas hapi, tregoi drejtimin tonë të saktë dhe të saktë - "Cook shijshme dhe madje edhe tastier"! Deri në mbledhjet e reja.

Jetë i sigurt për të ndarë me ata që ende nuk e dinë për ekzistencën e një pjatë të tillë të thjeshtë dhe të freskët. Ne do të jemi mirënjohës për repost në rrjetet sociale. Faleminderit.

Çfarë po bëjmë?

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.