Rambler's Top100

Меценат проекта

Сергеевка на русском Sergeevka in english

КУРОРТ   У МОРЯ

КАТЕГОРИИ

 

О камчатке География История Погода Камчатки

Литература о Камчатке, камчатских авторов... - «Камчатский форум». Камчатка, Петропавловск-Камчатский, Елизово

Читать бесплатно книгу Описание земли Камчатки, Степан Крашенинников

О Камчатке

Важная информация

Книги по истории Камчатки | Камчатка, Петропавловск-Камчатский: история Камчатки, история Петропавловска-Камчатского, фото Камчатки

Камчатка

Вулканы Камчатки, факты и подробное описание

Интересные факты о камчатке

История освоения Камчатки

 

Doctor Bartosh - автор уникальной методики
Новое ВРЕМЯ. Информационно-развлекательный еженедельник. Новости города Аккерман. Крымская баннерная сеть

 

 

Si të përdorni transferimin Yandex në myshk. Përkthyesi personal në shfletuesin tuaj të preferuar. Përkthimi i faqeve të Mozilla Firefox

 1. Përkthe faqen tënde të lirë dhe automatike
 2. IM Translator për veçoritë e Mozilla Firefox
 3. Përkthyes i integruar në Mozilla

IM Translator - përkthyes për përdoruesit e internetit. Ky version i IM Translator është ngulitur në Mozilla browser Firefox dhe në dispozicion në çdo kohë të udhëtimit tuaj në internet. Cilësia e përkthimit të IM Translator është e mirë. Përkthyesi bazohet në teknologjitë e PROMT dhe kompanive të tjera. IM Translator ju lejon që në të njëjtën kohë të hyni në tre shërbime të përkthimit të makinës të ofruara nga PROMT, Google dhe Altavista. Programi gjithashtu përfshin një fjalor, kontrollues spelling, një tastierë virtuale për 40 gjuhë, transliterim, një dekoder, aftësinë për të shtypur rezultatet e përkthimit dhe për të dërguar e-mail.

Përkthe faqen tënde të lirë dhe automatike

Gjermanisht Afrikaans Shqiptar Arab Armen Katalonje Kineze Kroatisht Çeke Danisht Hollandeze Anglisht Estonisht Finlandisht Frëngjisht Gjermanisht Galician Gjeorgjisht Greke Creole Haitian Hebraisht Hindu Hungarisht Lituanisht Maqedonas Malajzisht Maltez Persisht Polonisht Portugalisht Rumun Rusisht Rusisht Serb Slloven Spanjisht Vietnamisht Rusisht Sërbine Sllovene Spanjisht Vietnamisht Rusisht Vietnamisht

Kjo do të thotë që një përdorues mund të përkthejë faqet e internetit, dokumentet tekst ose ndonjë tekst tjetër në vetëm disa sekonda. I lehtë për t'u përdorur mjet përkthimi. Lehtë për tu instaluar, i lehtë për t'u përdorur dhe me një çmim të shkëlqyer program për përkthim është mjet perfekt për familjet dhe përdoruesit e shtëpive.

IM Translator për veçoritë e Mozilla Firefox

 • Përkthimi bëhet midis gjuhëve: anglisht , spanjisht , italisht , gjermanisht , rusisht dhe frëngjisht .
 • Ndërfaqja shumëgjuhësore (6 gjuhë).
 • Fjalor.
 • Tastierë virtuale (40 gjuhë).
 • Ndërtuar translit.
 • Kontrolluesi i drejtshkrimit
 • Printo rezultatet e përkthimit.

Një disavantazh i vogël është se Translator IM punon vetëm me një lidhje interneti.

Zhvillimi i ndërfaqes së ndërtuar për përkthimin e faqeve është nisur nga Mozilla për një kohë të gjatë, por ende është e pamundur të përkthehet faqja në rusisht në Firefox duke përdorur mjete të standardizuara të shfletuesit.

Shfaq vlerat alternative. Më shumë se 50 çifte gjuhësh në dispozicion. Magji dhe gramatika. Njohja automatike e shkurtesave dhe entiteteve. Zbulimi i gjuhës automatike. Menaxho profilet e përkthimit. Palë gjuhësh në dispozicion. Anglisht - Ndërkombëtare - Anglisht Spanjisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht, Portugalisht, Holandisht, Suedisht, Polonisht, Rusisht, Kinezisht, Koreane, Japonisht.

Lehtëson procesin e përkthimit dhe automatizon procesin e transferimit të njerëzve, duke minimizuar kështu kostot. Përkthimi i faqeve në kohë reale. Kur hasni një faqe që dëshironi të përktheni në gjuhën tuaj, ndiqni këto hapa.

Ky funksion është në shfletuesin, por për disa arsye aktualisht është i çaktivizuar dhe i fshehur mirë nga përdoruesi. Sot ne do të tregojmë se si të përfshihet një përkthyes Mozilla firefox .

Përkthyes i integruar në Mozilla

Pra, në mënyrë që të aktivizoni përkthyesin e ndërtuar në Mozilla dhe kështu të jeni në gjendje të përktheni faqen në rusisht në Firefox në çdo kohë, duhet të bëni një sërë veprimesh.

Në seksionin "Përshkrimi i përkthimit", mund të përktheni header dhe pishinë shtesë në gjuhën tuaj. Disa komunitete gjuhësore nuk e përkthejnë një çarje, duke e mbajtur atë në gjuhën angleze. Artikuj të tjerë në gjuhën tuaj për të përcaktuar praktikat e zakonshme. Ju mund të klikoni ikonën minus pranë "Përshkrimi i përkthimit" për të fshehur informacionin pasi ta keni përfunduar redaktimin, në mënyrë që të krijoni më shumë hapësirë ​​për seksionin "Përmbajtja e transferimit". Në seksionin "Përmbajtja për të transferuar", përktheni përmbajtjen e faqes. Plotësoni të paktën një nga etiketat për faqen. Kliko Ruaj Ndryshimet Pas Run.

 • Shfaqet faqja e përzgjedhjes së gjuhës.
 • Zgjidhni gjuhën në të cilën dëshironi të përktheni faqen.
 • Artikulli i përkthyer shfaqet me tekst në gjuhën burimore që shfaqet në të majtë.

Elementet e ndërfaqes së përdoruesit të përkthyesit të artikujve fillimisht shfaqen në gjuhën angleze.

Në total, ju duhet të plotësoni 12 hapa nga mini-udhëzimet tona më poshtë.

Megjithatë, mos u shqetësoni: e gjithë procedura në çdo rast nuk do të marrë më shumë se 10 minuta, pasi të gjitha hapat janë jashtëzakonisht të thjeshta dhe për qartësi na janë siguruar ato të përshtatshme.

1) Sigurohuni që keni Firefox 41 ose më të lartë të instaluar, pasi ky version nuk e ka këtë funksionalitet në versionet më të reja të Fire Fox. Për të parë versionin, shkruani: mbështetje në shiritin e adresës së shfletuesit tuaj dhe shtypni Enter:

 • Në faqen e përkthyer, kliko "Edit".
 • Përkthimi i artikullit do të hapet.

Nëse versioni në gjuhën angleze është ndryshuar që nga përkthimi i fundit, shikuesi i përkthimit të artikullit do të shfaqë dallimet në nivelin e kodit burimor në versionin anglez. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni se çfarë duhet të përditësohet në përkthim.

Është e rëndësishme që çdo faqe të shënohet me së paku një etiketë, edhe nëse është një përkthim. Disa tags përdoren nga filtrat e kërkimit ose si marrëveshje ndërmjet anëtarëve. Standardet e Shënimit. Ju jeni të lirë të krijoni etiketa të përkthyera për grupimin e përmbajtjeve nëse kjo nuk është standarde. Megjithëse në shumicën e rasteve ky detaj nuk është domosdoshmërisht një shqetësim, ekziston një funksion që e bën jetën tuaj shumë më të thjeshtë dhe më të shkurtër. Kjo veçori do të ishte ideale për implementim. Megjithatë, ekziston një zgjidhje që nuk kërkon shumë përpjekje.

2) Shkruani në shiritin e adresës: config dhe shtypni Enter. Në mesazhin që duket, klikoni në butonin "Unë premtoj se do të jem i kujdesshëm";


3) Me ndihmën e linja e kërkimit gjeni parametrin "browser.translation.detectLanguage". Double-klikoni në vijë me të me butonin e majtë të miut për të ndryshuar vlerën e caktuar atë nga false në të vërtetë;

Hapni çdo faqe web, klikoni butonin e ndarë në vijën e poshtme - shigjetën lart, dhe në fund të rreshtit të parë të butonave që shfaqen në ekran, zgjidhni "Tjetër" ose "Tjetër". Ju duhet menjëherë të shihni një listë të ngjashme me atë të treguar në screenshot. Konfirmo ndryshimet duke klikuar butonin "OK" në këndin e sipërm të djathtë. Mbetet pjesë e përkthimit aktual. I njëjti parim vlen edhe për gjuhën angleze.

Klikoni mbi të, zgjidhni një gjuhë tjetër dhe konfirmoni atë duke klikuar në të djathtën e sipërme. Do të duhet disa sekonda që gjuha e re të hyjë në fuqi. Klikoni butonin Share në pjesën e poshtme të ekranit dhe zgjidhni Translator nga opsionet gri. Pas pak sekondash, faqja duhet të përkthehet në gjuhën rumune me një njoftim mbi një sfond portokalli. Ju e dini se çfarë zgjatje është, një program i vogël që lidhet me një program bazë, siguron funksione që mund të ndihmojnë në masë të madhe përdoruesit ose mund të ofrojnë një dizajn të modifikuar.


4) Bëni të njëjtën gjë për parametrin "browser.translation.ui.show";Me këtë plug-in, videoja që ndalohet tani fillon nga momenti që e keni lënë atë, edhe nëse e keni mbyllur shfletuesin. Më e dobishme për përdoruesit e avancuar. Addon inkurajon kreativitetin! Mbështet më shumë se 50 gjuhë! E pra, le të themi se kompjuteri juaj është përdorur së bashku, dhe kjo vlen për nënën, motrën, vëllain e tij. Supozoni se nëna nuk e njeh gjuhën angleze dhe nuk do të jetë në gjendje të përpunojë cilësimet dhe menunë e shfletuesit. edhe me hapat e paraqitur në këtë mësim, keni mundësinë të bëni shfletuesin e nënës suaj në gjuhën rumune dhe angleze.

6) Shko te faqja e Yandex's Translate API dhe hyni në llogarinë tuaj Yandex duke klikuar lidhjen "Identifikohu" në këndin e sipërm të djathtë;Një arsye tjetër është se ju nuk dëshironi të përzierni llogaritë për të punuar me ata për lundrim ditor, ose ndoshta thjesht dëshironi të keni personalitete të shumëfishta, hyni në dy llogari të ndryshme në të njëjtën faqe, ose lini komentet në faqe me një pseudonim të ndryshëm. Një tjetër arsye mjaft e rëndësishme është siguria e lundrimit gjatë kryerjes së transaksioneve dhe pagesave në internet, mund të vendosim një profil vetëm për pagesat bankare ose në internet, ky profil mund të jetë më i kufizuar për sigurinë tonë dhe sigurisht paratë tona.

7) Tani lëvizni poshtë faqes dhe klikoni në linkun "Merrni një çelës pa API";


8) Në faqen tjetër, kontrolloni kutinë tjetër pranë "Kam lexuar ...." Dhe kliko butonin "Merr çelësin API";


E gjithë kjo do të ishte e pamundur pa shikuar hapat e këtij mësimi. Do të ishte shumë më e dobishme nëse ky opsion do të shfaqet në butonin, në ndërfaqen e tij, për ta bërë më të lehtë për njerëzit që nuk janë aq të mirë në kompjuterë. Mos harroni se nëse keni ndonjë sugjerim, ankesë apo shtojcë, ndjehuni të lirë të shkruani në fushën e komenteve, nëse shihni një përdorues që ka një problem dhe ju mund ta ndihmoni atë, ju lutem mos hezitoni ta bëni atë, vetëm ta bëni atë vend më të mirë. , ne mund të shohim në seksionin e komenteve!

Regjistrohu për këtë! Për të abonuar ose "Merrni mua nga këtu!" Për të çregjistruar. Një dritare e re do të shfaqet me një shënues për vendosjen e një urdhri. Futni komandën e përkthimit në këtë fushë. By default, komanda do të veprojë në përzgjedhjen në faqen e faqeve të vizituara. Nëse doni të gjeni një term tjetër, futni këtë term pas komandës së përkthimit. Aplikimi do të kërkojë përkthime të nënkuptuara nga anglishtja në rumanisht.

9) Si rezultat, Yandex do të gjenerojë për ju një çelës unik, falë të cilit do të jeni në gjendje të futni përkthyesin e saj në Firefox-in tuaj. Kopjoni këtë çelës në çdo skedar teksti;


10) Kthehu tek faqja rreth: config. Kliko miun në një vend të zbrazët dhe në menunë e kontekstit zgjidhni "Krijo" -> "String";

Nëse doni të përktheni nga rumanishtja në anglisht, ju lutem tregoni këtë pas afatit të fundit. Por kjo nuk do të thotë që ne ose klientët tanë duhet të flasin anglisht. Nëse përdorim shtojca ose rryma, gjithashtu lëvizim dosjen e shtojcave. Në fund të kapitullit, ne shikojmë funksionin gjuhësor të faqes, dhe ne ndryshojmë gjuhën.

Ne gjejmë vijën tjetër. Nëse duam ta lidhim këtë faqe, ne do ta zëvendësojmë atë me vijën tjetër. Njoftime në desktop. . Përveç kësaj, paketat gjuhësore mund të instalohen manualisht. Në mënyrë tipike, një mjedis grafik desktop ju lejon të zgjidhni ndonjë gjuhë të instaluar në kompjuterin tuaj, pavarësisht nëse gjuha është specifikuar si thelbi i gjithë sistemit.


11) Në dritaren e shfaqur si emri i vargut, specifikoni "browser.translation.yandex.apiKeyOverride" pa citate;


apiKeyOverride pa citate;

  Чем отличается курорт Сергеевка от подобных   курортов Крыма ?

Узнать цены

Прайс в Excel формате

заказать путевку сейчас!!!

 

Сергеевка - курорт на Черном море. Солнечный Берег.

 

РЕКЛАМА

(c) Bartosh Dmitriy 22.05.2001
All rights reserved
Ссылка на сайт ОБЯЗАТЕЛЬНА
Использование материалов сайта только с разрешения автора.